Committee

The Committee meets every 3 months to discuss neighbourhood watch issues.



Our Committee members:

Val McPherson  Val McPherson BEM
 Chair
representing::

Thames Valley and Princes Risborough (part of Wycombe LPA).

Area Co-ordinator Longwick, Ilmer, Owlswick and Little Meadle.

 

 Photo of Stan Jones OBE

Vice Chair

Stan Jones OBE



representing:

High Wycombe, Hazlemere and Marlow part of Wycombe LPA

Stan is also Chairman of Wycombe District Neighbourhood Watch Association.

Area Co-ordinator for Great Kingshill.

Naomi Arnold Naomi Arnold MBE
Secretary
representing 

South Buckinghamshire LPA

Area Co-ordinator for Stoke Poges & surrounding villages

TBA

Brian Richards

Treasurer

 

 


Oscar Hubert

representing:

Thames Valley Deputy Representative

Co-ordinator for Bletchley Milton Keynes

TBA

Paul Beaumont

Web Administrator

representing:

Wokingham and Bracknell LPA

Co-ordinator for Eastheath Gardens,.

Geoff Pegg

Geoff Pegg

Members Representative

representing:

Wycombe LPA (excluding Princes Risborough)

Recruitment Advisor for TVNHWA

Director of Operations for Wycombe District NHW Association

Angela Money

Angela Money BEM

Members Representative

representing:

West Berkshire LPA 

Chair of Newbury & Thatcham NHW Association

Keith Brooks

Keith Brooks

Members Representative

representing 

Area Co-ordinator for Whitchurch on Thames South Oxfordshire

Geoff Chown

Geoff Chown

Members representative

representing:

Vale of White Horse and South Oxfordshire LPA

Area Co-ordinator for Grove.

Nikki Barrett

Members Representative

representing:

Milton Keynes

Chair of Milton Keynes NHW Association 

Co-ordinator of Staple Hall Road,.

 

TBA

Clare Percival

representing:

West Oxfordshire and Cherwell LPA

Area Co-ordinator for Chipping Norton .

TBA

Jane Brown

representing:

Area Co-ordinator for Iver Heath, South Bucks.

   Copyright © 2005 - 2018 Edge Impact Consulting Ltd Content Management System (EdgeImpactCMS) Version 4.0, www.edgeimpact.co.uk